Aké formáty obrázkov na webe používame

Madviso Madviso

Pre e-shopy a webstránky sa nevyužívajú všetky typy formátov obrázkov, ale len vybrané, ktoré vieme jednoducho optimalizovať pre web. Vo všeobecnosti sa používajú formáty JPEG, WebP a PNG pre fotografie a obrázky s množstvom farebných odtieňov, zatiaľ čo formáty GIF a SVG sa používajú pre animované obrázky a vektorové obrázky. PNG vie využívať priehľadnosť a využíva bezstratovú kompresiu. Vždy je však dôležité zvážiť, aký typ obrázka používate, a vybrať vhodný formát pre neho.

Na webe sa najčastejšie používajú nasledujúce formáty obrázkov:

  • JPEG (Joint Photographic Experts Group) je formát, ktorý používa pre fotografie a obrázky s množstvom farebných odtieňov. Je kompresný, čo znamená, že dokáže zmenšiť veľkosť obrázka bez toho, aby sa zhoršila jeho kvalita.
  • PNG (Portable Network Graphics) je formát, ktorý používa pre obrázky s jasnými a ostrými líniami, ako sú logá alebo ikony. Má lepšiu kvalitu ako JPEG, ale je menej kompresný, takže súbory sú väčšinou väčšie.
  • GIF (Graphics Interchange Format) je formát, ktorý sa používa pre animované obrázky a obrázky s iba niekoľkými farbami. Je kompresný, ale kvalita obrázka nie je taká dobrá ako u JPEG alebo PNG.
  • SVG (Scalable Vector Graphics) je formát, ktorý sa používa pre vektorové obrázky, ktoré sa dajú zväčšovať alebo zmenšovať bez straty kvality. Je vhodný pre obrázky s jasnými a ostrými líniami, ako sú logá alebo ikony.
  • WebP je moderný formát obrázkov, ktorý poskytuje vynikajúcu bezstratovú a stratovú kompresiu obrázkov na webe. Pomocou WebP môžu webmasteri a weboví vývojári vytvárať menšie, bohatšie obrázky, vďaka ktorým je web rýchlejší.
  • AVIF (AV1 Image File Format) je formát obrázka, ktorý bol vyvinutý s cieľom poskytnúť lepšiu kompresiu a kvalitu obrazu ako formát JPEG, zatiaľ čo zároveň zachováva menšiu veľkosť súboru. AVIF je založený na kodeku AV1.

BLOG

Podobné články

Kontakt

Zaujali vás naše služby?

Máte otázky, záujem o úvodnú konzultáciu či cenovú ponuku? Radi vás privítame u nás v kancelárii na Leškove 8, alebo si dohodneme stretnutie online.

Prvá konzultácia je zadarmo.

Kontaktujte nás