Vyhnite sa vyhoreniu

Madviso Madviso

Syndróm vyhorenia nie je len slovný strašiak. Je to reálny psychický stav, ktorým môžete trpieť bez toho, aby ste si to vôbec uvedomovali. Vyhorenie prichádza, keď pracujete ťažko a ste pod veľkým stresom. Jeho prejavy sa dajú ľahko rozpoznať, avšak ľudia im často nevenujú dostatočnú pozornosť. Pozeráte na prázdnu stranu a nie ste schopní napísať ani slovo? Pomyslenie na prácu vás takmer fyzicky bolí? Ste úplne bez energie a akejkoľvek kreativity? Možno trpíte syndrómom vyhorenia.

Tiež som si tým prešla. V práci som dala výpoveď a cítila som sa, akoby zo mňa niekto vyžmýkal všetku energiu. Dlho som nebola schopná pracovať a už vôbec nie písať. Za normálnych okolností som workoholik. V tomto období som však vôbec nedôverovala svojim vlastným schopnostiam. Syndróm vyhorenia vás môže doviesť až do stavu klinickej depresie. Práve z tohto dôvodu je treba dávať si obrovský pozor na to, aby sme si na svoje plecia nenakladali toho viac, než zvládneme uniesť.

Najlepší liek je prevencia

Proti vyhoreniu môžete najlepšie bojovať tak, že sa mu úplne vyhnete. Samozrejme, tým nemyslíme, že máte klamať samých seba a predstierať, že sa nič nedeje. Musíte začať robiť postupné zmeny vo svojom životnom štýle.

Naučte sa povedať nie

Nesnažte sa každému zapáčiť a naučte sa, kde sú vaše hranice. Mnoho zamestnancov, podnikateľov a dokonca aj šéfov často preceňuje svoje sily. Chcú dokázať, že sú naozaj schopní a zvládnu takmer všetko, pričom si na ramená naberajú obrovské množstvo práce. A to je obrovská chyba. Určite si počet hodín, počas ktorých budete týždenne pracovať a odmietnite nové projekty, ak na ne nemáte čas.

Plánujte si prestávky a čas na oddych

Niektorí ľudia sa vyslovene chvália tým, že spia len niekoľko hodín. Práca počas víkendov a v noci vraj dokazuje, že ste odhodlaní a skúsení, a že svoju prácu beriete vážne. Pravdou je, že tým robíte presný opak. Keď si nedoprajete dostatok spánku, nedokážete robiť správne rozhodnutia. Ak chcete zvýšiť svoju produktivitu a vyhnúť sa vyhoreniu, mali by ste spať toľko, koľko potrebujete a tiež si počas dňa naplánovať prestávky a voľný čas.

Myslite na svoje zdravie

Fyzické a psychické zdravie idú ruka v ruke. Ak každý deň spravíte niečo pre svoje zdravie, zlepší sa vaša kondícia a spolu s ňou aj produktivita. Dajte si namiesto čokolády ovocie, doprajte si aspoň 30 minút denne rýchlu chôdzu a postupne svoje výzvy prekonávajte. Uvidíte, že sa veľmi rýchlo začnete cítiť lepšie.

Ako zistiť, či trpíte vyhorením?

Syndróm vyhorenia sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Ak odpoviete áno na niektorú z nasledujúcich otázok, je možné, že sa týmto problémom práve trápite.

  • Máte problém vstať ráno z postele? Keď už vstanete, neviete sa donútiť odísť do práce? Ste nekreatívny a bez nových nápadov a elánu?
  • Ste v poslednom čase príliš kritický voči svojej spoločnosti, šéfom, klientom, práci, kolegom alebo zamestnancom? Viníte ich za svoj terajší stav?
  • Dráždia vás ľudia, s ktorými pracujete?
  • Trpíte náhlymi bolesťami hlavy a inými bolesťami tela?
  • Riešite svoje problémy alkoholom, drogami či prehnanou konzumáciou jedla?

Ak trpím syndrómom vyhorenia…

Najefektívnejšou pomocou je vyhľadať odborníka. Syndróm vyhorenia môže viesť až k stavom depresie a aj keď sa nemusíte dostať až tak ďaleko, stále vám v živote môže narobiť veľké problémy. Ak si chcete pomôcť sami, na mieste je spomínaná prevencia. Skúste začať s budovaním vlastnej odolnosti. Krôčik po krôčiku meňte svoj život k lepšiemu. Je to len vo vašich rukách.

BLOG

Podobné články

Kontakt

Zaujali vás naše služby?

Máte otázky, záujem o úvodnú konzultáciu či cenovú ponuku? Radi vás privítame u nás v kancelárii na Leškove 8, alebo si dohodneme stretnutie online.

Prvá konzultácia je zadarmo.

Kontaktujte nás