Potrebujete obrázky zdarma? Vieme, ktoré bezplatné databázy naozaj fungujú

Madviso Madviso

Ak patríte medzi copywriterov, webdizajnérov alebo majiteľov webstránky, ktorí nemajú dostatok financií na platenie drahých databáz, prípadne používate obrázky len striedmo, takže by nebolo veľmi efektívne vyhadzovať každý mesiac peniaze za profesionálne fotografie, môžete vyskúšať zdroje obrázkov zdarma. Ako fungujú a ktoré sa najviac oplatia?

V prvom rade sa treba naučiť, ako sú voľne dostupné fotografie označované. Naozaj neplatí – a myslí si to, bohužiaľ, stále veľa ľudí –, že stiahnuť hocijaký obrázok na internete (napríklad z obľúbeného Pinterestu) a použiť ho vo svojom článku, navyše bez uvedenia zdroja, je v poriadku.

S obrázkami z internetu je to ako s chodením cez križovatku so zaviazanými očami – niekto to môže urobiť stokrát, a nič sa mu nestane, iného zrazí auto na prvýkrát. Preto sa rovnako môže stať, že autor fotografie alebo majiteľ autorských práv narazí práve na tú svoju na vašom webe a bude od vás vyžadovať odškodné, prípadne nemalé pokuty za neoprávnené použitie či porušenie autorských práv.

Nikdy teda neviete, s akým obrázkom máte dočinenia. A neexistuje lepší recept, ako sa vyhnúť problémom, než im predchádzať. Ak potrebujete obrázok, ktorý budete môcť bez obáv na svojej webstránke alebo blogu použiť, prípadne kopírovať, upravovať, alebo dokonca využívať aj na komerčné účely, a to bez predchádzajúceho schválenia autora, hľadajte fotografie a obrázky s označením CC0. Je to skratka licencie neziskovej organizácie Creative Commons, ktorá autorské diela zhromažďuje a sprístupňuje, takže sa môžu legálne využívať.

Aj fotky zdarma majú svoje muchy

Na začiatku si treba uvedomiť, že váš bezplatný zdroj fotografií nemusí byť vždy úplnou výhodou. My sme natrafili na niekoľko nedostatkov, s ktorými treba pri práci s voľne dostupnými obrázkami počítať:

  • Rozlúčte sa s tým, že v takýchto fotobankách nájdete také spektrum a výber obrázkov ako v platených databázach. Ich množstvo je oveľa menšie a často tu natrafíte len na fotky z najviac vyhľadávaných kategórií, ako sú ľudia, zdravie, zvieratá, architektúra či biznis.
  • Ak sa konečne dopracujete k obrázku, ktorý zodpovedá vašej téme, nemusíte s ním byť na sto percent spokojní. Možno nebude mať takú atmosféru alebo „posolstvo“, aké by ste potrebovali prostredníctvom fotografie sprostredkovať.
  • Vyhľadávanie je oveľa náročnejšie. Aj predplatitelia profesionálnych fotobánk sa neraz pri hľadaní vhodného obrázka zapotia. Databázy fotografií zdarma nie sú také prepracované, takže čím špecifickejšiu požiadavku budete mať, tým ťažšie sa dopracujete ku vhodnému obrazovému materiálu.
  • V krajných prípadoch sa môžete stretnúť s tým, že vyhľadávanie podľa kľúčových slov alebo kategórií nefunguje vôbec, takže jediné, čo vám zostane, je prácne prelistovať celú galériu obrázkov.
  • Angličtina je pri vyhľadávaní nevyhnutná (to majú neplatené aj platené databázy spoločné), takže ak v nej nie ste doma, radšej si pri zadávaní vhodných kľúčových slov nechajte poradiť.
  • Ak budete hľadať vektorové obrázky, teda napríklad kreslenú infografiku alebo ilustrácie, medzi voľne dostupnými zdrojmi ich veľa nenájdete.

Našich top 7 databáz obrázkov

Vyskúšali sme viacero databáz, ktoré – aby to bolo ľahšie – sme porovnávali na základe rovnakého kľúčového výrazu, v našom prípade sme zvolili „fitness“. Spomedzi databáz sme vybrali šťastnú sedmičku zdrojov, s ktorými sa nám pracovalo najlepšie. V závere však nájdete aj odkazy na ďalšie fotobanky, ktoré sa vám môžu v budúcnosti zísť.

Pixabay.com

Fotobanka Pixabay

Pravdepodobne najvyhľadávanejšia databáza voľne dostupných fotografií ponúka takmer milión obrázkov. To vás, na druhej strane, trochu znevýhodňuje, pretože je veľká pravdepodobnosť, že váš obrázok často nájdete aj u konkurencie alebo na desiatkach zahraničných stránok. Ako v jednej z mála bezplatných databáz tu nájdete aj ilustrácie, vektorovú grafiku či videá. Keď sme do vyhľadávača vložili výraz „fitness“, našli sme pomerne veľkú škálu fotiek. Fotobanka poskytuje aj širšie možnosti rozšíreného vyhľadávania, napríklad podľa tematickej kategórie, rozmerov, typu, farieb, veľkosti obrázkov či dokonca podľa autorov.

Pexels.com

Fotobanka Pexels

Je vcelku bežné, ak v tejto databáze fotiek nájdete obrázky z Pixabay. Zatiaľ čo tu stiahnete svoju snímku hneď, v Pixabay musíte urobiť krok navyše – opisovať bezpečnostný kód CAPTCHA. Fotografií k zadanému kľúčovému slovu tu nájdete dostatok, hľadať však môžete aj v jednotlivých tematických sekciách.

StockSnap.io

Fotobanka StockSnap.io

V tejto databáze, ktorá sa denne napĺňa stovkami fotiek, nás pri zadaní slova „fitness“ prekvapilo množstvo pekných snímok, vrátane obrázkov rôznych cvikov na bielom pozadí. Okrem konkrétnych výrazov však môžete hľadať  aj podľa relevantnosti, naposledy použitých kľúčových slov, dátumu pridania či popularity u používateľov.

Unsplash.com

Fotobanka Unsplush

V tejto databáze fotiek možno nenájdete toľko veľa snímok, sú však vcelku pekné a použiteľné. Stránka deklaruje, že do svojej fotobanky pridá na dennej báze iba 10 naozaj kvalitných záberov. Potrebám začiatočníkov alebo ľuďom s obmedzeným rozpočtom však určite vyhovie. Obrázky možno podobne vyhľadávať aj podľa autorov snímok. Ak potrebujete fotografie s nádychom určitej atmosféry alebo k nejakej téme, kliknite na záložku Collection.

Negativespace.co

Fotobanka Negativespace

S databázou máme premenlivé skúsenosti v závislosti od hľadaných výrazov. Niekedy sa nám ich podarí nájsť viac, inokedy menej. So slovom „fitness“ sme však boli relatívne úspešní. Máte tu k dispozícii aj 14 rôznych kategórií obrázkov s množstvom naozaj kvalitných fotiek.

Picjumbo.com

Fotobanka Picjumbo

Mladý, ešte len vyše 20-ročný fotograf Viktor Hanáček nám so svojou databázou pekných a kvalitných bezplatných fotografií robí naozaj radosť. Vyhľadávač nám pri zadaní výrazu „fitness“ našiel pestrú paletu vhodných obrázkov. Ak nechcete hľadať podľa svojho kľúčového slova, stále máte možnosť prezerať si naposledy stiahnuté fotografie či najčastejšie tematické kategórie obrázkov.

Kaboompics.com

Fotobanka Kaboompics

Táto databáza je podobne ako predošlá síce neveľká a dokonca sa tu počet hlavných kategórií zužuje len na šesť, ponúka však obrázky s osobitou atmosférou, ktoré stoja za to. Snímky sa archivujú aj spolu s „tagmi“, čiže označeniami podľa kľúčových výrazov, preto tu nebudete mať taký problém s vyhľadávaním vhodných fotografií.

Keď spoľahlivé zdroje zlyhajú

Ak by to predsa len bolo málo, pripájame ešte niekoľko ďalších databáz, ktoré môžete využiť, ak vyčerpáte všetky predchádzajúce zdroje, alebo budete hľadať niečo mimoriadne špecifické.

Mmtstock.com

Ak je vašou vášňou fotografovanie, potom sa to nemusí prejaviť len tým, že zhotovuje množstvo záberov na každom kroku, ale aj tak, že si založíte fotobanku. Túto ešte v roku 2014 vytvoril Jeffrey Betts. 11 kategórií obrázkov a 9 tematických kolekcií vám ponúka väčšie možnosti vyhľadávania, avšak, na základe kľúčových slov nájdete menej výrazov.

Imcreator.com

Pomerne bohatú škálu fotiek zdarma ponúka kreatívna agentúra IM-CREATOR, a to v 22 kolekciách, ako sú ľudia, biznis, technológie, zdravie, jedlo a ďalšie. Niektoré obsahujú menej snímok, iné aj tisícky. Zdarma tu nájdete aj šablóny webových stránok.

Freestocks.org

7 tematických okruhov obrázkov vyzerá na začiatku sľubne, s hľadaním to však také ružové nie je. V každej jednej téme sa totiž treba celou galériou ručne preklikávať.  Svoj „prieskum“ si môžete uľahčiť pomocou tagov, ktoré nájdete v bočnom paneli.  Vyhľadávač kľúčových slov síce na stránke existuje, ale automaticky vás pošle do platenej databázy Dreamstime.

Skitterphoto.com

Podobne je to s vyhľadávaním podľa kľúčových slov aj v tejto databáze, po potvrdení výrazu sa naraz ocitnete v platenej fotobanke Shutterstock. Využite preto radšej zbierku fotografií v 16 rozličných kategóriách. Nájdete tu aj najobľúbenejšie snímky v sekcii Featured, ale aj fotografie vytipované od správcov databázy v sekcii Admin pics. Pri každom obrázku vám stránka automaticky ponúkne aj ďalšie vyhľadávané fotky autora, od ktorého pochádza daná snímka.

Lifeofpix.com

Hoci vyhľadávanie v tejto databáze vyzerá na prvý pohľad premyslenejšie (podľa 13 kategórií, ale aj farieb či orientácie snímky na výšku alebo šírku), namiesto konkrétnych kľúčových slov tu lepšie fungujú všeobecnejšie výrazy. Pomôcť vám môže, že fotobanka je prepojená s databázou voľne dostupných videí lifeofvids.com.

Foodiesfeed.com

Ak potrebujete fotografie z oblasti gastronómie, URL adresu tejto databázy si dobre uložte. Snímok je nielenže dostatok, ale sú nafotené vkusne, kvalitne a moderne. Podobne ako v iných fotobankách aj tu môžete obrázky vyhľadávať podľa rozličných tagov. K najsledovanejším patrí napríklad tag Healthy (zdravé jedlo). V rámci takzvaných Thematic Packages (tematické balíčky) sú zasa k dispozícii fotky vzťahujúce sa na svetovú kuchyňu, veľkonočné či vianočné sviatky, Haloween, alebo špeciálne udalosti, ako je svadba. Na záver sa môžete inšpirovať aj v magazíne (blogu).

Gratisography.com

Po tejto databáze siahnite, ak budete potrebovať výstrednejšie obrázky, vtipnejšie fotografie či veľmi špecifické zábery, fotomontáže a koláže, ktoré sú zaradené do tematických okruhov, ako sú Predmety (Objects), Zvieratá (Animals) či Ľudia (People). Ich autorom je Ryan McGuire z Bells Design.

Picography.co

Pred návštevou tejto fotobanky sa vyzbrojte veľkou trpezlivosťou, pretože vyhľadávanie podľa kľúčových slov tu nefunguje, takže budete musieť všetky snímky prejsť pekne jednu po druhej. Pripravte sa tiež na to, že fotografie nie sú veľmi veľké – niekoľko z nich sme stiahli a mali menej než 1 MB. Na druhej strane tu nájdete rôzne pekné cestovateľské fotografie.

Generuj obrázky zadarmo s pomocou AI

Okrem možnosti sťahovania obrázkov z voľných alebo platených obrázkových databáz je tu možnosť generovania obrázkov s pomocou AI nástrojov. Má to samozrejme svoje muchy. Potrebuje to veľmi kvalitné zadanie a nie všetky nástroj úplne efektívne pochopia to čo potrebujete. To je samozrejme aj na iných článok.

BLOG

Podobné články

Kontakt

Zaujali vás naše služby?

Máte otázky, záujem o úvodnú konzultáciu či cenovú ponuku? Radi vás privítame u nás v kancelárii na Leškove 8, alebo si dohodneme stretnutie online.

Prvá konzultácia je zadarmo.

Kontaktujte nás