Čo je to webová služba Google Search Console a aké sú jej základné funkcie

Madviso Madviso

Webová služba Google Search Console (GSC) bola spustená spoločnosťou Google pred približne 15 rokmi. Pôvodne sa nazývala Nástroj správcu webu. Odvtedy sa jej účel nezmenil, no názov aj jej funkčnosť prešli mnohými zmenami. Ide o bezplatnú službu, ktorá disponuje zbierkou nástrojov a zdrojov, ktoré pomáhajú vlastníkom webových stránok, správcom webu, webovým obchodníkom a profesionálom so správou funkcií vyhľadávania.

Pomáha používateľom merať návštevnosť ich stránok, vidieť výkonnosť kľúčových slov a vyhľadávacie dopyty, riešiť problémy a prijímať správy od Googlu o ich webe. Ďalej pomáha kontrolovať chyby prehľadávania a optimalizovať viditeľnosť ich webových stránok. Google Search Console teda predstavuje súbor správ a nástrojov, ktoré pomáhajú opraviť chyby na webe, ako aj vytvoriť stratégiu a optimalizovať ich umiestnenie vo vyhľadávačoch.

Google Search Console sa nedá použiť na priame vykonávanie zmien na webe, ale dá sa použiť na odoslanie stránok do indexu Google. Tam sa overí správnosť webových adries daného webu a skontrolujú sa chyby vo vlastníctve domény.

Údaje, ktoré môžete získať zo služby Google Search Console, môžu firmám pomôcť objaviť nové príležitosti na hodnotenie, zvýšiť existujúcu výkonnosť a zistiť, ako presne ľudia prichádzajú na ich web. Tento nástroj predstavuje prínos najmä pre firmy, ktoré sa spoliehajú na svoje webové stránky pri získavaní potenciálnych zákazníkov organickou návštevnosťou.

Základné nástroje a funkcie Google Search Console

Google Search Console je pomerne výkonná platforma, ktorá ponúka množstvo rozličných nástrojov na rôzne účely. Tu prinášame niektoré zo základných funkcií alebo nástrojov, ktorými platforma disponuje.

  • Kontrola mapy webu.
  • Kontrola a úprava frekvencie indexového prehľadávania.
  • Tvorba zoznamu interných aj externých stránok, ktoré odkazujú na danú stránku.
  • Kontrola súboru .txt s cieľom hľadať náhodne zablokované stránky.
  • Prístup k rozhraniu API na pridávanie, úpravu a odstraňovanie reklám.
  • Nastavenie preferovanej domény, ktorá určuje, ako sa adresa URL zobrazí v SERP.
  • Možnosť získať zoznam odkazov, ktoré má Googlebot problém indexovo prehľadávať.

BLOG

Podobné články

Kontakt

Zaujali vás naše služby?

Máte otázky, záujem o úvodnú konzultáciu či cenovú ponuku? Radi vás privítame u nás v kancelárii na Leškove 8, alebo si dohodneme stretnutie online.

Prvá konzultácia je zadarmo.

Kontaktujte nás