Widget predstavuje jednoduchú, ľahko používateľnú softvérovú aplikáciu alebo program, ktorý je určený pre jednu alebo viac platforiem. Slúži na uľahčenie prístupu k najpoužívanejším funkciám zariadenia a poskytujú používateľovi vizuálne informácie bez nutnosti spúšťať čokoľvek iné. Widgety slúžia ako nezávislé aplikácie a dajú sa jednoducho vložiť do plochy počítača, mobilného telefónu alebo webovej stránky.
Ak hovoríme o programovaní, widgety sa vzťahujú na časť GUI (grafické používateľské rozhranie). Toto rozhranie umožňuje používateľovi prepojenie s operačným systémom a aplikáciou. Widgety pracujú s údajmi webovej stránky v reálnom čase a možno ich prispôsobiť tak, aby reagovali na identitu stránky.
Medzi základné widgety patria
- tlačidlá (buttons),
- posúvacie lišty,
- počítadlá návštevníkov webových stránok,
- denné správy o počasí,
- menu,
- odpočítavanie udalostí,
- hodiny,
- formuláre,
- ikony,
- rozbaľovacie ponuky a množstvo iných.
Widgety sa nenachádzajú len na webovej úrovni, ale dajú sa nájsť aj v operačných systémoch ako je iPhone, Android či Windows. Sú bezplatné a dajú sa získať prostredníctvom internetu. Zvyčajne ide o veľmi jednoduchý proces, a podobá sa kopírovaniu textu alebo obrázku a následnému vloženiu.
Základné rozdelenie widgetov
Existuje veľké množstvo widgetov ale medzi základné typy patria nasledovné:
- mobilné widgety – interaktívne nástroje, prispôsobené mobilnej technológii, napríklad počasie,
- fyzické widgety – kompaktné mechanizmy, ktoré integrujú typické funkcie widgetov, zvyčajne neprodukujú príjem a nie sú zadarmo,
- webové widgety – predstavujú časti kódu, ktoré sú preložené do časti funkcií alebo obsahu,
- widgety na pracovnej ploche – interaktívne nástroje, sťahujú sa na plochu počítača, napríklad vyhľadávače.