Webový prehliadač využíva väčšina ľudí v každodennom živote. Bez webového prehliadača by nebolo možné vyhľadávať informácie na internete. Webový prehliadač, tiež známy ako internetový prehliadač, je softvérová aplikácia, ktorá ľuďom umožňuje prístup na preskúmanie www (World Wide Web).
Poskytuje rozhranie medzi serverom a klientom a žiada server o webové dokumenty a služby. Kedykoľvek niekto vyhľadáva čokoľvek na internete, prehliadač načíta webovú stránku napísanú v HTML vrátane textu, obrázkov, odkazov a iných položiek.
Ako funguje webový prehliadač
Webový prehliadač pomáha ľuďom nájsť informácie kdekoľvek na internete. Je nainštalovaný na klientskom počítači, tablete alebo mobile a požaduje informácie z webového servera. Prehliadač prijíma informácie prostredníctvom protokolu HTTP. V ňom je definovaný prenos údajov. Keď počítač prijme údaje zo servera, vykreslia sa vo formáte HTML do čitateľnej podoby pre používateľa. Na obrazovke zariadenia sa teda zobrazia informácie.
Aké existujú webové prehliadače
Prístup na web je veľmi dôležitý a existuje množstvo webových prehliadačov. Každý z nich má jednu hlavnú funkciu no zľahka sa líšia v grafickom spracovaní a vlastnostiach. Nižšie prinášame zoznam najpoužívanejších webových prehliadačov.
- Google Chrome
- Apple Safari
- Microsoft Edge (Internet Explorer)
- Brave
- Mozilla Firefox
- Opera
- Avast Secure Browser
Najbežnejšie funkcie webového prehliadača
Medzi najbežnejšie funkcie webového prehliadača patrí samotné okno prehliadača (označované aj ako používateľské rozhranie), navigačný a adresný riadok a možnosti zobrazenia histórie, nastavení a ďalších nástrojov. Je pomerne jednoduché zmeniť predvolený prehliadač, keďže tieto funkcie má takmer každý prehliadač. Do funkcií webového prehliadača sa tiež radia navigačné tlačidlá alebo záložky.